רכב חשמלי – יתרונות וחסרונות

טוקטוק – מגמת השימוש הגובר ברכב חשמלי והיברידי כבר מורגשת והתחזית היא כי בשנים הקרובות השימוש בישראל, וברחבי העולם כולו, במכוניות חשמליות ובכלי רכב חשמליים למיניהם – רק ילך ויגבר. תחת הקטגוריה של רכב חשמלי נכללת מכונית חשמלית, קלנועית, רכב תפעולי חשמלי, ריקשה חשמלית (תוק תוק) ואופנים חשמליות. גם קורקינט חשמלי נכלל אגב תחת אותה קטגוריה. וכמו בכל דבר – יש יתרונות וחסרונות, יש מי שתומכים בשינוי ויש מי שמתריעים מפני החסרונות עמם נדרש להתמודד. וכדי לעשות סדר בדברים – ריכזנו לפניכם את כל מה שחשוב לדעת בתחום הזה.

ההספק

אחת הטענות היא ביחס להספק של כלי הרכב. ההספק של רכב חשמלי הוא נמוך יותר בהשוואה לרכב אשר מבוסס צריכה של דלק. הדבר נכון אולם בהתחשב בעובדה שרכבים חשמליים שימושיים בשטחים של מפעלים, קיבוצים ופסי ייצור אשר מאופיינים במרחקי נסיעה קצרים – לא בהכרח מדובר בחיסרון. החיסרון לא מורגש ולמעשה הסתגלות לשגרת עבודה של טעינת לילה, או רק לכמה שעות, למעשה מבטלת את החיסרון.

המהירות

טענה נוספת היא כי רכב חשמלי הוא איטי יותר בהשוואה לרכב מבוסס צריכה של דלק. הדבר נכון אך שוב, בהתחשב בעובדה שרכבים חשמליים תפעוליים או אזרחיים כמו ריקשה או ריקשה נדרשים לבצע מרחקי נסיעה קצרים במהלכם מהירות הנסיעה לא נדרשת להיות גבוהה, הרי ששוב החיסרון לא רלוונטי.

סביבה ירוקה

בהיבט הזה אין ספק כי רכב חשמלי תורם הרבה יותר לסביבה לעומת רכב מבוסס דלק. הרכב החשמלי תורם לסביבה בכך שהוא מגיע במקום פליטה של גזי חממה ואדי דלק שהייתה משתחררת לאוויר אלמלא הנסיעה באותו רכב חשמלי.

זריזות וחסכון בזמן

אחד היתרונות הבולטים של רכב חשמלי. כאשר עובד מפעל מבצע שימוש עם תוק תוק או קלנועית במתחם המפעל הוא לא צריך להניע מכונית, הוא לא צריך להגיע אל מקום חניית הרכב אלא הוא פשוט יכול להיכנס תוך כמה שניות אל תוך התוק תוק שנמצא לידו, ולבצע משימת שינוע ותובלה תוך דקות בודדות.

קומפקטיות

רכב חשמלי – אין צורך להסביר כמה כיף להסתובב ברחוב עם תיק גב קל לעומת תיק כבד. אז בדיוק אותו הדבר במקרה של מכונית לעומת קלנועית או תוק תוק קטן. נכנסים תוך שנייה ונוסעים. מכונית גדולה היא פרוצדורה מורכבת יותר.

אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים

ויתרון נוסף עצום הוא עבור אוכלוסיות בעלות צרכים  מיוחדים וקשישים. הם יכולים בקלות לנוע ממקום למקום בצורה מהיר עם קלנועית. חשוב לציין שהדבר מאפשר למפעלי וארגונים רבים להעסיק עובדים בעלי צרכים מיוחדים.

גם קשישים אשר גרים במתחמים של בתי אבות יכולים בקלות עם קלנועית לנוע ממקום למקום, למשל ממתחם המגורים אל חדר האוכל או מחדר התרבות אל המרפאה.

קשה להתעלם מהיתרונות העצומים שמביא עמו רכב חשמלי, בין אם מדובר על רכב חשמלי לשימוש או אישי או על רכב חשמלי תפעולי. בדקו עוד היום אפשרות שילוב של רכבים תפעוליים חשמליים במפעל שלכם, או שימוש לצורך אישי – תחסכו בהוצאות, ותתמכו בסביבה ירוקה. גם מגמת השימוש עם קרוונים עולה בקנה אחד עם אורח חיים חסכוני יותר.

המאמר בחסות חדשות bignews

דילוג לתוכן